HemKöp kryptovalutaPosition Exchange
POSI icon

Köp 
Position Exchange

Registrera dig för att köpa POSI. Börja med så lite som 10 kr.

POSI icon

Köp
Position Exchange

Miljontals människor väljer Kraken för att köpa Position Exchange. Börja med så lite som 10 $.

Kraken App QR Code

Skaffa Kraken-appen

Betala säkert med

Apple pay

Så köper du Position Exchange i Sverige

Lär dig hur du köper Position Exchange på Krakens kryptoplattform i Sverige. Skapa ett kostnadsfritt konto och anslut en finansieringsmetod för att köpa över kryptovalutor, inklusive POSI. Med Kraken kommer du igång snabbt och enkelt

product-overview

Steg 1: Registrera dig – Ange din e-postadress och ditt bosättningsland för att komma igång med vår säkra verifieringsprocess.

hovering-coin

Steg 2: Välj en betalningsmetod – Skicka en banköverföring, gör ett ACH-köp, använd ett kredit-/betalkort eller anslut flera andra betalningsmetoder.

pegged-price

Steg 3: Köp krypto – Välj Köp kryptovaluta i Krakens dator- eller mobilapp för att inleda ditt köp.

checked-shield

Steg 4: Välj bland över 400 tillgångar Position Exchange– Köp och hundratals andra populära kryptovalutor som finns tillgängliga på Kraken idag (geografiska begränsningar gäller).

device

Steg 5: Ange kontantbeloppet POSI– Ange det belopp du vill spendera i din lokala valuta innan du förhandsgranskar hur mycket du kommer att få.

device

Steg 6: Slutför din order – Bekräfta tillgångens pris, köpbelopp och avgifter för att omedelbart få Position Exchange till ditt Kraken-konto.

POSI icon
Kraken

Under de senaste 24 timmarna har Kraken-kunder köpt POSI till ett värde av .

Varför köpa Position Exchange med Kraken i Sverige?

Kraken erbjuder ett säkert och enkelt sätt att komma igång med krypto i Sverige. Använd våra flexibla betalningsmetoder för att köpa Position Exchange med kreditkort, betalkort, banköverföring och mer.

Flexible funding options

Få snabba och flexibla finansieringsalternativ

Transactions are instant

Köp och sälj över 200 kryptovalutor

Kraken level security

Säkra din kryptoresa med inloggningsnycklar

Vad kan du göra med Position Exchange?

Med Kraken kan du göra mer med Position Exchange. Från din första affär till våra avancerade Position Exchange- handelsverktyg för proffs – alla Kraken-funktioner du behöver backas av våra robusta säkerhetsfunktioner och support dygnet runt, alla dagar.

Stake

Tjäna Position Exchange-belöningar

Se om du kan få belöningar

Margin Trade

Förutse Position Exchange-priset

Använd vårt prisprognosverktyg för Position Exchange

Byt Position Exchange mot andra tillgångar

När du har köpt Position Exchange kan du byta dem mot fiatvalutor och andra kryptovalutor. Kraken erbjuder över 200 handelspar med Position Exchange så att du lätt går in på och ut ur marknaden.

Läs mer om Position Exchange

Till skillnad från traditionella valutor utfärdas eller upprätthålls Position Exchange inte av en centraliserad statlig enhet. Istället upprätthålls Position Exchange av ett decentraliserat nätverk av datornoder. Decentraliseringen innebär att innehavare och användare av Position Exchange kan hjälpa till att underhålla nätverket.

De flesta tycker att det enklaste och säkraste sättet att köpa Position Exchange är genom en pålitlig kryptovalutaplattform som Kraken. Position Exchange kan köpas på flera olika sätt, men Kraken erbjuder den säkerhet, support och enkelhet som många söker när de köper kryptovalutor som Position Exchange.

Till det aktuella marknadspriset kostar det 0,0015 € att köpa en POSI. Kraken gör det enkelt att tryggt köpa och sälja Position Exchange.

Ja, Kraken erbjuder en säker och enkel möjlighet att köpa Position Exchange till ett värde av 100 kr. Enligt nuvarande pris motsvarar 100 kr 67 024,1287 POSI.

Kraken använder avancerade säkerhetsåtgärder, inklusive kryptering och kontoskydd, för att säkerställa att ditt köp av Position Exchange sker på ett säkert sätt. Din investering i Position Exchange kan däremot påverkas av marknadsvolatilitet trots att Kraken tillhandahåller en säker plattform. Du bör själv ta reda på mer om priset på Position Exchange innan du köper.

Det korta svaret är att det beror på dina egna individuella omständigheter och din risktolerans. Om du ser långsiktiga möjligheter inom decentralisering kan Position Exchange vara ett bra köp.

Kraken stöder många statligt utfärdade fiat-valutor, inklusive US-dollar (USD), euro (EUR), kanadensisk dollar (CAD) och andra. Den här artikeln innehåller en fullständig lista över fiat-valutor som stöds.

Kraken erbjuder konkurrenskraftiga avgifter för Position Exchange-transaktioner, som påverkas av handelsbelopp och betalningstyp. Läs mer om Krakens avgiftsstruktur.

Du kan köpa så lite som Position Exchange till ett värde av 10 kr på Kraken. På Kraken kan du även ställa in återkommande köp (avgifter tillkommer) så att du kontinuerligt kan ackumulera små mängder av Position Exchange regelbundet.

Sätt in pengar genom att välja Insättning på kontots huvudsida om du vill köpa Position Exchange med PayPal på Kraken. Välj en tillgång som Position Exchange, välj PayPal som metod och koppla ditt PayPal-konto om det behövs. Ange insättningsbeloppet och bekräfta. När pengarna har lagts till använder du dem för att köpa Position Exchange.

Du kan köpa Position Exchange med ett betalkort på Kraken i vissa regioner. Läs mer om valutor och betalningsmetoder som stöds här.

Om du vill köpa Position Exchange med ett kreditkort utfärdat av en bank i Sverige navigerar du till avsnittet Köp kryptovaluta, anger dina kortuppgifter och följer stegen för att slutföra transaktionen. Betal- och kreditkortsköp erbjuds för Kraken-användare vars konton har verifierats på Intermediate- eller Pro-nivå och som är bosatta i ett land som stöds. Kraken accepterar Visa eller Mastercard med stöd för 3D Secure (3DS) som är utfärdade i samma juridiska namn som ditt Kraken-konto.

Kraken gör det enkelt att köpaPosition Exchange med andra kryptovalutor. Om det direkta handelsparet inte är tillgängligt kan du använda Krakens konverteringsfunktion för att smidigt byta valfri listad kryptovaluta mot Position Exchange. Bläddra bland de Position Exchange-marknader som finns på Kraken eller använd konverteringsverktyget för att snabbt och enkelt handla mellan hundratals kryptovalutor. Besök Kraken supportcenter för en komplett lista över handelspar.

Ja, Position Exchange som du köper på Kraken är dina. Kraken gör det enkelt att ta ut dina Position Exchange till valfri varm eller kall plånbok med stöd för Position Exchange. Det är bara att ange den externa plånboksadressen, så kommer dina Position Exchange att finnas i plånboken efter några ögonblick.

Vi gör allt vi kan för att se till att de Position Exchange du väljer att lämna på Kraken skyddas och är tillgängliga för dig. Vi anser fortsättningsvis att den säkraste platsen för din kryptovaluta är i din egen kryptovalutaplånbok, men vi strävar ständigt efter att vara så transparenta och säkra som möjligt när du väljer att anförtro oss dina Position Exchange. Läs mer om våra globalt erkända säkerhetsstandarder.

Den cirkulerande mängden just nu Position Exchange är 91 791 555 POSI.

Hur köper man andra kryptotillgångar i Sverige?
 

Du kan välja bland många tillgångar, så det kan kännas överväldigande att välja vilken kryptovaluta du ska köpa. Vi har sammanställt guider för hundratals ledande blockkedjeprojekt för att hjälpa dig genom hela processen. Nedan kan du ta en titt på fler guider.

BTC icon

Bitcoin (BTC) är världens främsta kryptovaluta enligt marknadsvärde och har potential att bli en globalt accepterad digital värdebevarare.

ETH icon

Ethereum (ETH) är ett decentraliserat applikationsnätverk där utvecklare kan skapa egna kryptovalutor, NFT:er och andra applikationer.

USDT icon

Tether-reserver (USDT) består, enligt de tillgångar som Tether har redovisat, bland annat av kontanter och motsvarande samt andra kortfristiga insättningar med målet att upprätthålla ett pris på 1 USD per USDT.

XRP icon

XRP (XRP) är ett snabbt och kostnadseffektivt betalningsnätverk med omfattande samarbete med några av världens största finansiella institutioner.

ADA icon

Cardano (ADA)körs på Ouroboros, ett protokoll som förespråkarna hävdar att har bättre säkerhet, skalbarhet och energieffektivitet än sina föregångare som också använder PoW (bevis på arbete), till exempel Bitcoin.

DOGE icon

Dogecoin (DOGE) är en kryptovaluta som fokuserar på att utveckla en stark gemenskap. Den är humoristisk och lätt att känna igen.

Populära marknader

På Kraken kan du handla med hundratals kryptovalutor utöver Position Exchange. Ta en titt på några av de mest populära handelsparen på Kraken idag.